Smarowanie i czyszczenie - dlaczego warto?

Home » Łańcuch napędowy » Smarowanie i czyszczenie - dlaczego warto?


Zdaniem niektórych motocyklistów smarowanie łańcucha nie jest konieczne. Można dzięki temu uniknąć zabrudzenia motocykla i odzieży. Można dodatkowo zaoszczędzić. Niemniej w praktyce stosowanie smarów znacząco zwiększa komfort jazdy. Preparat powoduje zmniejszenie hałasu, którego źródłem jest zestaw napędowy. Poza tym łańcuch dość mocno się przegrzewa, co w upalne dni może doprowadzić do zniszczenia gumowych o-ringów. Stosowanie preparatów tego typu znacząco zwiększa trwałość zestawu napędowego, co jest bardzo istotne.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku czyszczenia. Wielu motocyklistów uważa, że jest to jedynie kwestia estetyki. Zanieczyszczenia, które gromadzą się na bocznych płytkach nie mają znaczenia z perspektywy trwałości łańcucha i jakości użytkowania. Próby czyszczenia łańcucha agresywnymi środkami, drucianą szczotką, albo myjką wysokociśnieniową wpływają negatywnie na o-ringi. Dlatego też nie zaleca się stosowania tego typu metod.


Przeczytaj tażkże:

Najczęstsze awarie układu Jedną z częstych usterek motocykla związanych z układem napędowym jest hałas z przeniesienia napędu. Powodem może być luz w przekładni głównej. Wówczas wystarczy wyregulować elementy,...
czytaj całość

(c) 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone