Smarowanie i czyszczenie - dlaczego warto?

Home » Łańcuch napędowy » Smarowanie i czyszczenie - dlaczego warto?


Zdaniem niektórych motocyklistów smarowanie łańcucha nie jest konieczne. Można dzięki temu uniknąć zabrudzenia motocykla i odzieży. Można dodatkowo zaoszczędzić. Niemniej w praktyce stosowanie smarów znacząco zwiększa komfort jazdy. Preparat powoduje zmniejszenie hałasu, którego źródłem jest zestaw napędowy. Poza tym łańcuch dość mocno się przegrzewa, co w upalne dni może doprowadzić do zniszczenia gumowych o-ringów. Stosowanie preparatów tego typu znacząco zwiększa trwałość zestawu napędowego, co jest bardzo istotne.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku czyszczenia. Wielu motocyklistów uważa, że jest to jedynie kwestia estetyki. Zanieczyszczenia, które gromadzą się na bocznych płytkach nie mają znaczenia z perspektywy trwałości łańcucha i jakości użytkowania. Próby czyszczenia łańcucha agresywnymi środkami, drucianą szczotką, albo myjką wysokociśnieniową wpływają negatywnie na o-ringi. Dlatego też nie zaleca się stosowania tego typu metod.


Przeczytaj tażkże:

Łańcuch napędowy Łańcuch występuje w większości motocykli, poza tymi naprawdę ogromnymi, gdzie zamiast niego użyto wału napędowego. Pomijając te wyjątki przedstawiamy szereg porad jak zadbać właściwie o...
czytaj całość

(c) 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone