Łańcuch napędowy - jak o niego dbać? cz.1

Home » Łańcuch napędowy » Łańcuch napędowy - jak o niego dbać? cz.1


Łańcuch napędowy powinien charakteryzować się właściwym naciągiem. Jeżeli jest poluzowany, podczas jazdy motocyklista odczuwa szarpanie zaburzające komfort jazdy i wpływające na szybsze zużycie łańcucha. Należy go jak najszybciej uregulować za pomocą kluczy. Zaniedbanie może doprowadzić do spadnięcia łańcucha w czasie jazdy i poważnych uszkodzeń wahacza.
Łańcuch napędowy powinien być pokryty smarem. W łańcuchach z uszczelnieniami o-ringowymi konieczne jest stosowanie smarów o odpowiednich właściwościach, w formie płynnej. Powinien mieć gęstą i lepką konsystencję. Wymagania odnośnie do smarów wynikają z wysokich prędkości obrotowych osiąganych przez zestawy napędowe. Obecnie w sprzedaży są dostępne smary łańcuchowe zawieszane w rozpuszczalniku.
Mieszanka smaru i rozpuszczalnika zamknięta w pojemniku ciśnieniowym umożliwia dokładną aplikację preparatu. Substancja konserwująca dociera do każdego zakamarka. Rozpuszczalnik ulega wyparowaniu, zaś gęsty smar pokrywa ogniwa i zębatki. Rolki należy smarować po wewnętrznej stronie łańcucha. Najlepiej pod wahaczem.


Przeczytaj tażkże:

Benzyna ekstrakcyjna Benzyna ekstrakcyjna jest rozpuszczalnikiem, który może być stosowany do czyszczenia łańcucha motocyklowego, pod warunkiem, że nie jest to typ o-ringowy. Benzyna ekstrakcyjna charakteryzuje...
czytaj całość

(c) 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone