Konserwacja i wybór łańcucha napędowego

Home » Łańcuch napędowy » Konserwacja i wybór łańcucha napędowego


Konserwacja łańcucha napędowego znacząco podwyższa jakość jego funkcjonowania, przy jednoczesnym zwiększeniu żywotności tego elementu. Wybierając łańcuch napędowy należy kierować się zaleceniami producenta. Zastosowanie za dużej zębatki napędowej może wymagać zastosowania dłuższego łańcucha. Jeżeli wybór padnie na zbyt małą zębatkę zdawczą, to może dojść do przyspieszenia jej zużycia. Podobnie jest w przypadku zbyt wąskich zębatek.
Nie zaleca się wykorzystywania elementów o niejasnym przeznaczeniu. Z reguły prowadzą do zaburzeń osiowości zębatki zdawczej i napędowej. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest wybranie zestawu zębatek i łańcucha, które są dedykowane dla modelu motocykla, który jest poddawany konserwacji i naprawie. Lekkie łańcuchy bez uszczelnień o-ringowych oraz sportowe zębatki aluminiowe nie są polecane ze względu na to, że szybko się zużywają.
Warto zadbać o prawidłową wymianę zębatek i odpowiednie zakucie łańcucha. W razie braku doświadczenia i wiedzy, lepiej powierzyć to zadanie zaufanemu warsztatowi. Nie należy zwlekać z naprawę spadającego bądź urywającego się łańcucha. Prowadzi bowiem do poważnych szkód w sprzęcie i w zdrowiu motocyklisty.


Przeczytaj tażkże:

Łańcuch napędowy - jak o niego dbać? cz.2 Pokrycie łańcucha napędowego smarem należy wykonać po zakończeniu jazdy, żeby rozpuszczalnik spokojnie, stopniowo odparował. Nie należy rozpoczynać jazdy wcześniej niż 10 minut przed...
czytaj całość

(c) 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone