Elementy układu napędowego

Home » Układ napędowy » Elementy układu napędowego


Układ napędowy i jego struktura są zależne w pewnym stopniu od modelu i producenta motocykla. Zwykle składa się z pasa i łańcucha napędowego oraz wałka kardana. Wałek kardana jest bezobsługowy, jednak przy zakupie używanego motocykla warto sprawdzić, czy nie występują z niego niepokojące wycieki oleju. Pas napędowy jest najbardziej uniwersalnym elementem układu napędowego. Warto regularnie sprawdzać, czy łańcuch jest odpowiednio nasmarowany oraz czy nie ma na nim śladów rdzy. Konieczne jest także dbanie o odpowiedni naciąg łańcucha. Motocykl, który jest wyposażony w napęd przenoszony za pomocą łańcucha, to najczęściej spotykane pojazdy.
Jeżeli łańcuch jest sztywny oraz nie można go lekko wygiąć do góry, albo w dół, ale w możliwe jest jego wychylenie w prawo i w lewo, to najprawdopodobniej konieczna jest jego wymiana na nowy. Inne cechy świadczące o jego zużyciu to brak rolek i nachodzenie łańcucha na czubki zębów zębatki zbierającej. Łańcuch jest istotnym elementem układu napędowego. Jeżeli jest zniszczony, konieczna jest jego wymiana w komplecie ze zdawczą i zbierającą zębatką. Koszty wymiany wynosi nawet do 1500 zł, w zależności od modelu.


Przeczytaj tażkże:

Łańcuch napędowy - jak o niego dbać? cz.1 Łańcuch napędowy powinien charakteryzować się właściwym naciągiem. Jeżeli jest poluzowany, podczas jazdy motocyklista odczuwa szarpanie zaburzające komfort jazdy i wpływające na szybsze...
czytaj całość

(c) 2013 - Wszelkie prawa zastrzeżone